Ülkeler de görülen bulaşıcı hastalıklar

 

Ülkeler de görülen bulaşıcı hastalıklar

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’den geçen yıl 9.2 milyon kişi, seyahat, eğlence ve çalışma amaçlı yurtdışına çıktı. Sağlık Bakanlığı, yurtdışına seyahat eden vatandaşlar için coğrafi bölgelerde ve ülkelerde görülen bulaşıcı hastalıklar konusunda bilgilendirici kitap hazırladı.

BATI NİL ATEŞİ: Kaynağı özellikle kuşlar. Afrika’da ortaya çıkıp Asya, Avrupa, Ortadoğu ile Kuzey ve Güney Amerika’ya yayıldı.
BOTULİZM: Ciddi besin zehirlenmesine yol açıyor. Tedavi edilmezse ölüme neden oluyor.
CHIKUNGUNYA: “Aedes albopictus” ve “Aedes aegypti” cinsi sivrisinekler tarafından insana bulaştırılıyor. Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika kıtalarında 60 ülkede tespit edildi.
JAPON ENSEFALİTİ: “Culex” türü çeşitli sivrisineklerden bulaşıyor. Sivrisinek, beslenme esnasında hayvanlara ve insanlara virüsü bulaştırıyor. Asya’daki birçok ülkede ve nadiren de Avustralya’da görülüyor
MARBURG ATEŞİ: Yıllarca süren yoğun araştırmalara rağmen, virüsün salgınlar arasında doğada nerede saklandığı ve rezervuar olarak hangi hayvanda bulunduğu tespit edilemedi. Böbrek yetmezliği, aşırı kan kaybı ve gelişen şok sonucu 7-16 gün içinde ölümle sonuçlanıyor. Afrika kökenli bir hastalık.
DENGUE HUMMASI: “Aedes” cinsi sivrisineklerden bulaşıyor. Ölümcül. Güney-Doğu Asya, Doğu Akdeniz, Batı Pasifik ve Afrika’da var
KALAAZAR: Enfeksiyon, dişi tatarcık sineğinin ısırığı ile bulaşıyor. Kemik iliğini, karaciğeri, dalağı, lenf düğümlerini ve diğer iç organları etkiliyor, tedavi edilmezse genellikle ölümle sonuçlanıyor. Afganistan, Cezayir, Brezilya, İran, Suudi Arabistan ve Suriye’de rastlanıyor
NEHİR KÖRLÜĞÜ: Hastalık akan suyun çevresinde yaşayan karasineklerle bulaşıyor. Afrika’da, Guatemala’da, Meksika’nın güneyinde, Venezüella’da, Brezilya’da, Kolombiya’da, Ekvador’da ve Arap Yarımadası’nda görülüyor.
MERS-COV: Ortadoğu Solunum Sendromu Koronavirüsü (MERS-CoV) insanlara develer ve yarasalardan bulaşıyor. Arap Yarımadası ve yakınındaki ülkelerde görülüyor.
AFRİKA KENE HUMMASI: İnsanlara ve diğer canlılara kenelerle ve bitlerle bulaşıyor. Avrupa ve Afrika kıtaları ile Hindistan’da görülüyor. ABD’de de yaygın.
LEPTOSPIROZIS: Enfeksiyon özellikle sıçanların idrarlarıyla kirlenmiş su, ıslak toprak ve sebzeler ya da hayvanların idrar ve dokularına doğrudan temas edilmesi sonucu gelişiyor. En yaygın olduğu yerler tropikal bölgeler.

Referans

17-02-2016 17:56:16